Saç Dökülmesini Önleyen 3 Süper Yiyecek

Saç Dökülmesi? Duyduğunuz her yolu denediniz mi?

Ayurveda, saç dökülmesinin nedenlerinden birinin “pitta dosha” olarak adlandırılan ve sindirim, metabolizma ve enerji üretiminden sorumlu bölgenin fazla çalışması olarak belirtir. Genel olarak vücut sıcaklığının fazla olmasıdır.

Yüksek pitta vücudun ph seviyesinin asidik olmasına neden olur. Genel olarak vücut %70 alkali ve %30 asit oranında olmalıdır. Dokuların asit seviyesi arttığında saç folikülleri için gerekli olan demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve bakır dokuların asit seviyesini dengelemek için kullanılır.

Bununla birlikte saç köklerinde oluşan yüksek sıcaklık, saç foliküllerinin ve yağ bezelerinin iltihaplanmasına ve bu sebeple saçların zayıflamasına ya da dökülmesine neden olur.

Peki, çözüm nedir?

Pitta dosha ısısının artmasının, vücut ve kafa üzerindeki kötü etkileri düşünüldüğünde, vücut sıcaklığını düşürücü, alkali seviyesini arttırıcı ve yemesi zevkli yiyecekler tüketilmelidir. Pitta dengesi için en yararlı yiyecekler; hurma, aloe vera ve siyah üzümdür. Bu yiyecekler saçlar için olduğu kadar vücudun geneli için faydalıdır ve tüketilmesi tüm vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Saç Dökülmesi için 3 Süper Yiyecek

  1. Siyah Üzüm

Kuru üzümler özellikle siyah üzüm vücudun rahatlaması ve vücut sıcaklığının azalması için yararlıdır. Fruktoz ve glukoz bakımından zengin siyah üzümler, gün içinde ortaya çıkan ani açlıklarda atıştırmalık olarak kullanmak için en uygun yiyeceklerdendir. Siyah üzüm çekirdekleri saç foliküllerinin içinden saçları beslediği ve saç büyümesini teşvik ettiği için saç sağlığı için çok faydalıdır.

Siyah üzüm, c vitamini ve e vitamininden daha fazla antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar vücutta hücrelerin hasar görmesine neden olan serbest radikallerin vücuttan atılması için faydalıdır. Bu sayede daha uzun ve daha sağlıklı yaşayabiliriz.

Nasıl Tüketilmeli: Her sabah 1 avuç dolusu yenebileceği gibi aynı zamanda spor aktivitelerinden sonra tekrar enerji kazanmak için de yenebilir. Daha etkili olabilmeleri için suda bekletmeniz gereklidir.

  1. Aloe Vera

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi sayesinde aloe vera vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Aloe vera, cilt, saç ve dokuların sağlığı için faydalıdır. Bu mucize bitki iyileştirici ve kozmetik etkileri yüksek bir yiyecektir. Kolojen ve elastin liflerinin üretimini arttırır ve öylece daha esnek ve daha az kırışıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Doğal salisiklik asitleri, fitosteroller, polisakkaridler ile cilde parlaklık ve renk verirken aynı zamanda tahriş, kaşıntı ve kızarıklıkları ortadan kaldırmak için faydalıdır. Ayrıca aloe vera vücudun alkali seviyesinin düzenlenmesi için etkilidir.

Nasıl Tüketilmeli: Her sabah 2 yemek kaşığı taze aloe vera suyu ya da jeli tüketilmelidir. Ayrıca aloe vera suyu ya da jeli, yıkama öncesi ya da yıkama sonrası saçlara uygulanabilir.

Not: Aloe vera yapraklarından taze aloe vera suyu ya da jeli kullanılmalıdır. Fakat marketten ya da eczaneden aloe vera ürünleri alırken en az katkı maddesi içeren ürünler tercih edilmelidir.

  1. Hurma

Hurma içerdiği doğal şeker ile vücut sıcaklığının normal seviyelere inmesine yardımcıdır. Hurma meyvesi, polifenol, karotenoid, antosiyanin, flavanoid gibi vücut için yararlı bitkisel maddeler ve selenyum ve de manganez gibi mineraller içerir. Tüm bu faydalı maddeler, saçların grileşmesi ve saç dökülmesi gibi etkileri içeren yaşlanma sürecini yavaşlatır. Ayrıca hurmalar, eksikliğinde saçların zayıflamasına ve saç dökülmesine neden olan demir minerali içerir.

Hurmaların içerdiği lifler, kötü kolesterolün sindirim yolundan ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca hurma lifleri, yiyeceklerin sindirim sisteminden yavaş geçmesine böylece kan şekeri seviyesinin bir anda artmamasına sağlar. Bu da açlık hissinin ortadan kalkmasına neden olur. İştahı açık ve sürekli yeme isteği duyan kişiler için lifli gıdalar önemlidir.

Nasıl Tüketilmeli: Günde atıştırmalık olarak 4-6 hurma tüketin. Ani açlık krizlerinin ortadan kalması için faydalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir