Sağlam Kemikler İçin Süt Şart Değil

Kalsiyum denince aklımıza gelen ilk besin süttür. Kalsiyum ve sütün yan yana anılması sadece bir pazar stratejisi midir yoksa gerçek midir?

bebek süt

Araştırmalar gösteriyor ki bir besinin içinde yer alan kalsiyumun miktarı kadar içerdiği fosfor oranı da önemlidir. Yani kalsiyum fosfor oranı 2:1 oranında olması kalsiyum emilimini arttırmaktadır. Sütteki dolayısıyla bakmamız gereken tek şey kalsiyum miktarı değil aynı zamanda kalsiyum fosfor oranıdır.

Anne sütündeki kalsiyum inek sütüne göre daha düşük olmasına rağmen kalsiyum fosfor oranı 2:1 olduğu için vücuttaki emilimi çok daha iyidir. İnek sütü pastörize edilmişse kalsiyum emilimini daha fazla düşer.

Birçok yeşil yapraklı da özellikle de dereotunda sütten çok daha fazla kalsiyum vardır. Üstelik kalsiyum emilimi süte göre çok daha fazladır.

Brokoli, lahana, karnabahar ve maydanoz hem kalsiyum oranı hem de vücut emilimi yüksektir.

Yapılan araştırmalara göre en fazla kemik kırıkları ve kemik erimesi süt tüketiminin en yüksek olduğu ABD’de görülürken, nerdeyse hiç süt tüketmeyen Çinliler, Japonlar, Koreliler ’de osteoporoz çok az görülmektedir.

Buradan da anlaşılacağı gibi kalsiyum tek başına kemikleri güçlendirmediği gibi bilinenin aksine çok fazla kalsiyum tüketildiğinde osteoporoz ve kemik kırıkları görülmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir