Sağlıklı Yaşamın Düşmanı Stresi 4 Adımda Alt Edin 

Stres, son zamanlarda çoğumuzun baş etmek zorunda kaldığı bir sorun haline geldi. İş hayatında artan aksiyon, aile hayatında çoğalan sorunlar ile beraber, daha biz bile farkına varmadan, hastalıklar, depresyon ve mutsuzluk içimize işledi. Artık stresi hayatımızdan çıkarmak için özel eğitimler ve çalışmalara ihtiyaç duyacak hale geldik. Zaten kısıtlı olan zamanımızdan ve bütçemizden fedakârlık yaparak, stresten kurtulmaya çalışıyoruz. Oysa profesyonel desteğe çok para harcamadan, kendi kendimize, stres kontrolünü sağlayabiliriz.

Aşağıda açıkladığımız 4 basit yöntemi uygulayın. Stresin azaldığını hissedeceksiniz.

1. Derin Nefes AlınDerin Nefes Alın tatlikadinlar.com

Sadece birkaç kez derin nefes alarak bile içinde bulunduğunuz stresli ortamdan kurtulabilir ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Günün belli saatlerini rahatlamak ve kendinizle olmak için ayırabilirsiniz. Fakat stresinizi azaltmak için derin nefes almayı her an deneyebilirsiniz. Masanızda, arabanızda ve yürürken bile yapabileceğiniz basit nefes alma egzersizleri ile rahatlayabilirsiniz.

2. Hareketlere odaklanmayı deneyinHareketlere odaklanmayı deneyin tatlikadinlar.com

Stresli olduğunuzda muhtemelen geçmişi ya da geleceği çok fazla düşünüyor olursunuz. Gelecekte ne yapmanız gerektiğini düşünür ya da geçmişte olanlar için pişmanlıklar duyarsınız.

İşte böyle durumlarda geleceği ya da geçmişi düşünmek yerine içinde bulunduğunuz anı değerlendirmeye ve sadece kendinizi, o anı düşünmeye zorlayın. Böyle zor durumda dikkatinizi yaşadığınız anı yaşamaya zorlayarak rahatlatabilirsiniz. Yürüyorsanız, dikkatinizi bacaklarınızın hareketlerine verin ya da yemek yiyorsanız yemeğin tadını daha fazla nasıl alabileceğinize odaklanın.

3. Durumları Farklı Şekilde DüşününDurumları Farklı Şekilde Düşünün tatlikadinlar.com

Trafikte sıkışıp kaldığınızı düşünün. Böyle bir durumda kendinizi zor durumda hissedeceksiniz. Maalesef bu size yardımcı olmayacak. Duruma lanet etmek, bu konuda söylenmek ve dövünmek yerine olaya farklı bir açıdan bakmayı deneyebilirsiniz. Radyoyu açın ve bu durumu müzik dinlemek için ayrılmış bir zaman olarak düşünün.

4. Bakış Açınızı DeğiştirinBakış Açınızı Değiştirin tatlikadinlar.com

Biraz polyanna gibi bakmak olarak düşünebilirsiniz bu durumu fakat zor durumlarda kendinizi farklı şeyler düşünmeye zorlamalısınız. Stresli olduğunuzda, minnettar olduğunuz şeyleri kendinize hatırlatın. Çok fazla stres altında olduğunuzda böyle şeyleri düşünmek pek kolay olmaz maalesef fakat sahip olduğunuz ailenizi, arkadaşlarınızı düşünmeye çalışmalısınız.

Stres yönetim teknikleriyle içinde bulunduğunuz anı kolayca aşabilirsiz. Kendinizi zor ve stresli bir durumdan kurtarabilirsiniz. Fakat daha uzun süre etkisini gösteren ve stres etkisinin azalmasına yardımcı olacak daha farklı şeyler denemelisiniz.

Düzenli spor yapmak uzun vadede stres yönetimi için çok faydalıdır. Düzenli spor yapan kişiler daha enerjik ve hayata daha olumlu bakan kişiler olur. Bu yüzden ne kadar fazla spor yaparsanız genel sağlık sorunlarınız bu kadar kolay ortadan kalkar.

Meditasyon ya da yoga gibi bazı rahatlama yöntemlerini öğrenmeniz de stres yönetimi için faydalıdır. Bu rahatlama yöntemlerinde iyi seviyelere gelmeniz biraz zaman alabilir. Fakat kısa vadede ve uzun vadede hislerinizin ve düşüncelerinizin olumluya dönmesi ile stres yönetimi konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir