Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

Siyah noktalar genelde ergenlik çağında çok fazla görülmesine rağmen, genelde geniş bir yaş aralığının kâbusu olmaya devam ediyor. Bu rahatsızlığın en önemli nedeni ise ciltte hormonlara ve temizlik eksikliğine bağlı fazla yağ salgılanması. Özellikle yağlı ciltlere sahip, bir de cilt bakımına özen göstermeyen kişiler için en önemli sorunların başında gelen siyah noktalardan kurtulma emek isteyen bir şey olmasına rağmen, birkaç hususa özen gösterilmesi durumunda çözümü imkânsız da değil.

Siyah noktalardan sonsuza kadar kurtulmak için ilk önce düzenli cilt temizliği yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız düzenli temizlik cildinizde salgılanan yağ yükünü azaltacak böylece siyah nokta oluşumunu engelleyecektir. Ancak, çoğu zaman cildinizi sabunla yıkamak tam anlamıyla cildinizi temizlemeye yetmemektedir. Cildinizde bulunan gözeneklerin derinliklerinde bulunan kirli doku bu şekilde yok olmadığı için kısa sürede siyah noktalar tekrar oluşacaktır. Tam anlamıyla cilt temizliği için buhar banyosu ve peeling ürünlerinden yararlanmanız da oldukça faydalı olmaktadır. Buhar banyosunu ve peeling’i piyasada satılan ürünlerle ve evde yapacağınız küçük bir uygulamayla gerçekleştirebileceğiniz gibi uzun profesyonel uzun süreli bir etki almak adına cilt bakımı yapan yerlerde de bunu yaptırmanız mümkündür.

Buhar banyosundan önce pelling ile cildin dış katmanında bulunan kirli yapı yüzeysel olarak alındıktan sonra, buhar banyosuyla cildin alt katmanları yumuşatılmalı ve özel aletlerle siyah noktalar çıkarılmalıdır. Evde siyah noktaları çıkarmak için iğnesi çıkarılmış enjektörlerden yararlanmak en pratik yöntemdir. Ancak, kesinlikle siyah noktalar tırnak ile sıkılmamalıdır. Tüm bu işlemler bittikten sonra ise cildin nemlendiricilerle nemlendirilmesi böylece kaybedilen nemin geri kazanılması önemlidir. Bunun için de yine piyasada bulunan nemlendirici ürünlerden yararlanabilirsiniz. Son olarak şunu belirtmek gerekir ki, bazı hastalıklardan kaynaklı cilt problemleri yaşamış ya da yaşıyorsanız evde siyah noktalardan kurtulma yöntemlerine başvurmadan önce işin uzmanlarına mutlaka görünmek gereklidir. Öte yandan, piyasada cilt bakımı ve temizliği için kullanılacak birçok ürün bulunmaktadır. Bu nedenle de seçim sırasında çok dikkat etmeniz ve mutlaka ürün hakkında araştırma yapmanız gerekmektedir. Aksi halde, siyah nokta tedavisinde kullandığınız bir ürün size geri dönüşümsüz zararlar verebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir