Stresle Baş Etmenin Farklı İlginç Yolları

Stresden kurtulmanın bir çok yolu vardır. Yürümek, stres topuyla oynamak, yavaş ve derin nefes almak ya da kısa notlar almak herkesin bildiği yöntemlerdendir. Fakat kulağa garip gelmesine rağmen gerçekten işe yarayan şeylerin de olduğunu biliyor musunuz? Daha da ilginci bunlar, kolayca stresi ortadan kaldırmak için etkilili yöntemler. Peki bu yöntemler neler?

Sahte Bir Gülümseme

Herkes sahte bir gülümsemeniz olduğunu anlayabilir ama işte böyle bir harekete beyniniz aynı şekilde tepki veremez. Sahte de gerçek de bir gülümseme beyniniz için sadece bir anlama gelir: Mutlusunuz! İşte bu sebeple stresli olduğunuzda kendiniz gülmeye zorlayın sahte bir gülücük bile aklınızın ve vücudunuzda harikalar yaratmak için yeterlidir!

Beyninizi Oyalayın

Farklı boyutlarda ve içiçe geçmiş yapılar arayın. Beyninizi bunlar ile meşgul edin. Doğada ve mimaride farklı boyutların kırılmış gibi göründüğü ilizyonlar görebilirsiniz. Uzmanlar sadece 20 dakika bile ilizyonlara bakarak stres azalması yaşayabileceğinizi belirtmektedir. Bir daha endişeli ve sinir patlaması yaşayacak gibi hissettiğinizde biraz durun ve etrafınızdaki ilizyonları görmeye çalışın.

Bira İçin

Biranın hareketlerinizi yavaşlattığı ve sizi uyuşturduğu bir gerçek ve işte bu yüzden stresli olduğunuz rahatlatmak için birayı tercih edebilirsiniz. Ayaklarınızı bira dolu bir leğene sokun ve stresinizin nasıl azaldığını hissedin. Bira sinir sistemini rahatlatır ve stresi azaltır. İşte bu yüzden artık bir çok güzellik merkezinde bira dolu küvetlerde rahatlayabileceğiniz özel odalar bulunur.

Ev İşleri Yapın

Ev işleri yapmak başlangıçta stresinizi arttıracakmış gibi görünse de aslında stresinizi rahatlatmak için kullanılabilir. Temizlik yaparken belli hareketleri tekrar tekrar yapacak olmanız stresinizin azalmasına yardımcı olur. Uzmanlar, bulaşık yıkamanın, kıyafetleri ütülemenin ya da buna benzer ev işleriniz stres halinin azalmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Sakız Çiğneyin

Stresin geldiğinizi ve gerginliğin giderek daha fazla hissedildiğini hissettiğiniz anda sakız çiğneyin, bir kaç kez balon yapıp patlayın ve çiğnemeye devam edin. Yapılan araştırmalar, sakız çiğneyen katılımcılarda stres ve endişenin daha az olduğunu ve çiğnemeyenlere göre daha fazla üretici olduklarını ortaya koymuştur. İsterseniz sakızı ağzınızdaki stres topu olarak düşünebilirsiniz.

Paket Lastiği Kullanın

Paket lastiği o kadar daha modaya uygun bir aksesuar olarak görünmeyebilir fakat stresinizi azaltmak için kullanabilirsiniz. Stresli olduğunuz tek yapmanız gereken lastiği biraz çekip kolunuza bırakmak. Bu durum zamanla stresi ve acıyı ilişkilendirmenize neden olur ve stresli olduğunuz lastikle bir kaç kez oynayarak stresinizi azaltabilirsiniz. Bunun sebebi vücuduzun artık bunun hoş sonuçları olmadığını bilmesidir.

Kendinizi Gülmeye Zorlayın

Sahte bir gülümseme gibi sahte bir gülüş ve kahkaha atmanızda stresinizi azaltabilir. Gülmek vücudun endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Endorfin hormonu ile strese neden olan kortizol hormona karşı savaşabilir ve acıyı doğal olarak azaltarak daha mutlu hissedebilirsiniz. Elinize bir kitaptan şakalar okuyormuş ya da telefonunuzdan komik videolar izliyormuş gibi davranarak ortaya çıkabilecek garip durumları önleyebilirsiniz.

Stresle savaşırken sizin kullandığınız yöntem nedir? Yorumlarınızı bekliyoruz!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir