Suda Doğumun Faydaları

Birkaç senedir ülkemizde oldukça popüler olmaya başlayan suda doğum, birçok hastanede gerçekleştirilmekte ve anne adayları tarafından da tercih edilmeye başlanmaktadır. Özellikle de doğum yapmaktan korkan kadınların tercih ettiği suda doğumun faydaları her geçen gün daha da artmaktadır.

suda doğum faydaları

Suda doğumun bilinen faydalarından ilki, sıcak su sayesinde annenin rahatlaması ve bebeğin çıkması için vajenin ağzının gevşemesidir. Böylelikle herhangi bir yırtılma meydana gelmeden doğum gerçekleşmiş olur. Ayrıca kimi uzmanlara göre de zaten dokuz ay boyunca suyun içerisinde bulunan bebekler, sıvı bir ortamın içerisine doğduğu için çok daha stressiz çocuklar olmaktadır.

Doğum esnasında anne adayının rahat olması en önemli şeydir. Suda doğum esnasında anne adayı suyun içerisinde normal doğumlara oranla çok daha rahat bir şekilde hareket edebilme imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca suyun içerisinde yapılacak olan doğum esnasında rahmin kasılmaları çok daha fazla etkinleşecektir. Bu da doğumun normalden çok daha kısa sürelerde meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. Anne adayları da böylelikle doğum yaklaştıkça korkmadan doğum yapmış olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir