Susuzluğun İlginç 6 Belirtisi

Nefesiniz, cildiniz ve kaslarınız vücudunuzun susuz kalmaya başladığını göstermeye çalışır.

Kuru cilt sorununuz mu var? Susuz kaldığınızın bir belirtisi olabilir.

Vücut susuzluğu, vücudun doğru çalışabilmesi için gerekli suyun ya da diğer sıvıların yetersiz olması demektir. Kanın pıhtılaşmasına, nöbet geçirilmesine ve daha farklı ölümcül sonuçlara neden olabilir. Araştırmalar, çok az susuz kalınmasının bile duygusal farklılıklara ve enerji düşüklüklerine neden olabildiğini ortaya koymuştur. İşte bu sebeplerden susuzluğu önceden fark edip, önlem almak önemlidir. Fakat genelde bu göstergeler susuzluk ya da bitkinlik kadar açık değildir.

 İşte vücut susuzluğunu olabileceğinin 6 ilginç Belirtisi.

1. Ağız Kokusu

Tükürük anti bakteriyel içeriğe sahiptir ve vücudun susuz kalması durumunda yeterli tükürük üretilemez. Ağızda yeterli miktarda tükürük üretilmediğinde, bakteriler çoğalarak ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusu sorunlarıyla karşılaşıldığında öncelikle gün içinde yeterli miktarda su tüketilip tüketilmediğine bakılmalıdır.

2. Cilt Kuruluğu

Vücut susuzluğu sorunu olan birçok kişi aşırı terlemekten şikâyetçidir. Susuzluğun farklı adımlarında, vücudunuzda yeterli kan dolaşımı sağlamak için su olmayacağından kuru cilt sorunu görülmektedir. Ayrıca susuzluğa bağlı olarak cilt kuruluğu ve yetersiz terleme sebebiyle ciltte kızarıklıklar oluşabilir.

Serin ya da soğuk havalarda da susuzluğa ya da vücut sıcaklığına bağlı bir hastalık ortaya çıkabilir. Fakat etkileri sıcak havalar kadar ağır olmayacaktır.

3. Kaslarda Kramp

Vücut sıcaklığı ne kadar artarsa kaslarda kramp oluşma olasılığı o kadar artar. Bu durum tamamen sıcaklığın kaslara karşı etkilerinden kaynaklanmaktadır. Kaslar çalıştıkça sertleşir ve sıcaklığa bağlı olarak tutukluk yapabilir. Elektrolit, potasyum ve sodyum oranlarında değişiklikler kaslarda kramplara neden olabilir.

4. Ateş ve Titreme

Susuzluğun diğer bir belirtisi ateş ve titreme olarak görülebilir. Özellikle ateş vücut için çok tehlikelidir. 39 derecenin üzerinde vücut sıcaklığında acil yardım alınması ve vücudun soğutulması gerekmektedir.

5. Tatlı Yeme İsteği

Karaciğer gibi organların, glikojen ve diğer enerji içeren besinleri, vücuda zamanında temin etmek için suya ihtiyacı vardır. Yeterli su olmaz ise daha fazla besine ihtiyaç duyulur. Çikolatadan tuzlu yiyeceklere kadar birçok şey yeme ihtiyacı duyulabilir. Fakat genellikle glikojen üretimiyle ilgili bir sorun yaşandığı için şekerli gıdalara daha fazla ihtiyaç duyulur.

Şekerli yiyecek yeme ihtiyacı duyduğunuzda daha fazla su içeren yiyecekler tercih etmelisiniz. Birçok meyve ve sebze su içerir ve susuz kaldığınızda susuzluk gidermek için kullanılabilir.

Çilek, karpuz, salatalık, marul, yeşil yapraklı sebzeler, kabak, domates ve dolmalık biber su oranı yüksek sebzelerdendir.

6. Baş Ağrısı

Beyin, sıvı dolu bir kutuda gibi, kafatasında bir sıvının içindedir. İçinde bulunduğu sıvı, beynin kafatasına çarpmasını önler. Susuzluğa bağlı olarak kafatası içindeki sıvı azalırsa beyin farklı yerlere çarparak baş ağrısı oluşmasına neden olabilir.

Vücut susuzluğuna neden olan içecekler arasında, alkol, enerji içecekleri ve kafeinli içecekler yer alır.

Günlük alınması gereken su miktarı, tüketilen yiyeceklerden alınan su miktarına göre değişir. Çay, süt vb belirleyicidir.  Fakat sağlıklı bir vücut için günlük, kadınların 2.7 litre(yaklaşık 12 bardak), erkeklerin 3.7 litre(15 bardak) su tüketimesi gereklidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir