Teselli İlişkileri: İşe Yarıyorlar mı?

Bazı insanların aklında, teselli ilişkilerinin başarılı olup olmadığına dair soru işaretleri var. Gerçekten işe yarıyorlar mı? Maalesef, bunu öğrenmenin en iyi yolu yaşamaktan geçiyor. Ancak, hemen işe girişmeden önce, hangi çeşit teselli ilişkisine doğru ilerlediğinizi öğrenmeniz için bazı göstergeler var.

Teselli  ilişkisi; bir ayrılıktan hemen sonra, eski sevgilinizi düşünmekten kendinizi alıkoymak için girdiğiniz bir ilişkidir. Eski sevgilinizi unutmak için bir nevi kestirme yoldur. Fakat, insanlar bunu neden yaparlar? Bir ayrılıktan sonra, arkadaşlarınıza bir ayrılığı atlatmanın en iyi yolunu sorduğunuzda, size eski ilişki tüyosu olan yeni bir ilişkiye girip devam etmenizi söylerler. Yanlış değiller, yeni bir ilişki size eskisini unutturabilir. Ama problem isminde, ‘Teselli ilişkisi’.

Teselli  İlişkilerinin Mekanizması

Çoğu zaman bu tarz ilişkiler yürümez. Bu ilişkiye yol açan ve ortaya çıkan olayları bir inceleyelim.

Durum#1: Gerçekten sevdiğiniz birinden ayrıldınız ya da terk edildiniz.

Durum#2: Somurtup merak ediyorsunuz, ‘Neden beni terk etti?’

Durum#3: Arkadaşlarınız sizi üzgün görmeye dayanamıyor. Size denizde daha çok balık olduğunu göstermek için sizi barlara ve salonlara götürdüler. Ama öteki taraftan siz somurttunuz.

Durum#4: Sonunda, çokça ikna çabalarından sonra ve eski sevgilinize sizi terk etmenin büyük bir yanlış olduğunu göstermenin doğal isteğiyle, yeni biriyle takıldınız.

Durum#5: Yeni sevgilinizi şehirde sergilediniz. Eski sevgilinizi takip ettiniz ve ‘gerçek aşk’ı bulabileceğinizi gösterdiniz. Eski sevgiliniz pek umursamadı.

Durum#6: Eski sevgilinizin yeni sevgilinize bir kere bile bakmadığını ve aslında durumdan memnun olduğunu görünce, şimdiki ilişkinizin ana temasının intikam olduğunu anladınız. Bunun sadece bir ilişkiye başlamak kötü bir yol değil ayrıca büyük bir başarısızlık olduğunu anlarsınız, ve eğer yeni aşkınızın soyadını bile hatırlayamıyorsanız, o zaman bilmelisiniz ki bu iş biter.

Her yönden, her iki taraf için de kötü bir deneyim.

Burada ne yanlış gitti? Basitçe, bu bir ilişki bile değildi. Bir anlaşmaydı. Bir ilişkinin ana fikri aşk ve birbirinizi ortak mutlu etme isteği olmalıdır. Eğer ilişkinizi intikam alma amacıyla başlatırsanız; sizin için kötü bir tecrübe ve avunmak için bulduğunuz ilişki, aşk açısından size daha kötü hissettirecektir.

Teselli  İlişkisi Tavsiyesi

O zaman, bu acılı, kırık kalbi nasıl düzelteceksiniz? Teselli ilişkileri boşanmadan ya da ayrılıktan sonra girilecek yol değil. Evet, yeni birini bulmalısınız, ama herhangi birini değil! Acele etmeyin, gerçekten hoşlandığınız birini, ortak noktalarınızın çok olduğu birini, hayatınızın sonuna kadar sevebileceğiniz birini (sevmeyebilirsiniz ama her zaman bu pozitif düşünceyle başlayın!) bulun. Aşksız bir ilişki sadece kırıp kalpler bırakır ve hiç birini tamir etmez.

Diğer yandan, eğer siz ilişkiden yeni çıkmış biriyle birlikteyseniz, kaçın. Kadınlar avuntu ilişkilerine girmeye daha meyilliler çünkü anaç ve umursayan doğaları onları gururları ve zamanları pahasına avuntu arayan erkeklere yönlendiriyor. Bundan dolayı, kadınlar için en iyi tavsiye böyle erkeklerden uzak durmalarıdır. Bir erkeğin bir kadın için teselli ilişkisine girmesi daha nadirdir. Birlikte olduğunuz kişinin bunu intikam mı yoksa kendilerini kanıtlamak için mi yaptığını bilmiyorsanız, işaretler teşhis etmek için oldukça açıktır.  Sizi dinlemezler, etraflarına bakarlar, konuşmazlar konuştukları zaman daha çok eski sevgilileri hakkında olur, sizi eski sevgililerini izlemek için detektif turuna çıkarırlar, ve en kötüsü sizinle ve eskileri arasında kıyaslama yaptıkları zamandır ve siz dezavantajlı tarafsınızdır. O kişiyi terk edin, siz daha iyisine layıksınız!

Şimdi, bütün bu söylediklerimizden sonra, teselli ilişkisine ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek size kalmış. Eğer bu ilişki aşka dayanıyorsa, var demektir. Eğer intikama dayanıyorsa, batacaksınız demektir!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir