Teselli İlişkileri Ne Kadar Sürer?

Teselli ilişkilerini çevreleyen birçok ön yargılı görüş vardır. Herhangi bir gerçekliği var mı ya da onları sağlıksız diye etiketlemekle açıkça çok mu ihtiyatlı davranıyoruz? Hadi öğrenelim…

Teselli  İlişkileri Ne Kadar Sürer?

Teselli ilişkileri hakkında ne anında öfkeyi uyandırıyor? Ortalama bir avuntu ilişkisinin uzun değildir. Bu ilişkilerin ömrü kişiden kişiye değişerek birkaç günden birkaç aya kadar çeşitlilik gösterir.

Birine aşık olmak ya da biriyle bir ilişki yaşamak muhteşem bir duygudur. O zaman, neden avuntu ilişkileri için böyle gürültü yapıyoruz? Bu sorunun cevabı tanımında yatıyor. İnsanlar avuntu ilişkisine  birinden ayrıldıktan hemen sonra girerler. Bu ilişkide bulunmanın nedenleri çeşitlidir. Ancak, ortak faktör hepimizin, insan olarak, sevilmeyi çok istememizdendir. O yüzden, gözyaşlarımızı silmek yerine hayata devam etmek doğal görünüyor. Her şey aşkla ve romantizm ile ilgili olduğundan, avuntu ilişkileri analiz edilmeli, dikkatle incelenmeli ve parçalara ayrılmalıdır. İşte bu ilişkileri anlamanıza yardım edecek birkaç düşünce.

Teselli  İlişkisi Nedir?

Çok yakında boşanma ya da ayrılık yaşamış herkes kendisini savunmasız hisseder. Bu savunmasızlıklar, zaman zaman, onları tam iyileşmeden ve yollarına devam etmeden bir ilişkiye girmelerine sebep olur. Bu olduğunda, yeni bir arkadaşlıkta teselli ararlar ve ayrılıklarının acısından korunmayı beklerler ya da belki de bu geçmişlerini unutmak için bir girişimdir.

Teselli arayan biriyle ilişkide olmak nasıl bir şeydir?

Aslında, teselli arayan biriyle ilişkide olan kişi çoğunlukla haksızlığa uğrar. Teselli arayan insanlar yeni sevgilileri  ile  eskileri arasında bir paralel çizerler.  Şimdiki ilişkilerinden eskisine benzer beklentileri olur ki tamamen haksızlıktır. Teselli ilişkileri insanları duygusal açıdan alıngan yapar ve uyumluluk yenilgiye uğrar.

Tabii ki ruh eşleriyle, teselli ilişkilerinde tanışan insanların olduğu birkaç durum vardır. Yine de, ilişkiden yeni çıkan kadın ve erkekler hassas bir ruh halinde olurlar ve bu durumu yeni partneriyle olan hareketlerine yansıtırlar.

Bu ilişkiler baştan bitmeye mahkum mu, o zaman?

Kesinlikle hayır. Hiçbir ilişki garantili bir kullanma süresiyle birlikte gelmez, ve teselli ilişkisi de bunlardan farklı değildir. İnsanlar gereksiz yere onları çok büyütüyorlar, ki açık olmak gerekirse, adil değil. Beyniniz gerçek ve teselli ilişkisi arasındaki farkı ayırt edemediğinden, bir insandan hoşlanmak ve aşık olmak aynı miktarda iyi hissettiren kimyasal salgılar. Bir dahaki sefere ayrılığın hemen arkasından kendinizi birine doğru çekilirken bulduğunuzda, şüpheciliği bir kenara bırakın, baştan başlayın. Bir ilişkide bulunmak ile birlikte gelen iki kişilik mutluluk  hissine bağımlı olanlar var. Ayrılık sonrası, aynı arkadaşlık hissini hissetmek için uzanırlar ve kafa üstü teselli tuzağına düşerler. Çoğu zaman sebebi aşk değil, yaşanan duygu boşluğunu doldurmaya çalışmak ve acıyı geçiştirmeye çalışmaktır. Fakat bir ilişkiden hemen sonra yaşanan her ilişki teselli ilişkisidir diyemeyiz, kim bilir, belki de duygularınız gerçektir. Bunu ölçüp, tartmak ancak sizin elinizde.

Bazılarımız, yeni bir ilişkiye eski sevgilimizi kıskandırmak için gireriz. Bu taktik bazıları için eski sevgililerini geri kazanmakta işe yarayabilir, ama yeni kişiyi kullanıldığına dair umutsuz bir his ile bırakır. Aşk üçgenleri, nihayetinde, hiçbir zaman başarılı olmamıştır.

Teselli ilişkileri bu kadar zahmete değer mi?

Bu gerçekten zor bir soru. Daha önce bahsedildiği gibi, insanlar teselli ilişkilerinde kalıcı mutluluğu bulabilirler. Kalp meselelerinin önceden bilinemediği gibi, herhangi bir hesaplama da size tatmin edici cevaplar getirmez. Teselli ilişkilerinin, sahip olduklarının en iyisi olduğunu düşünen insanlar vardır. Bazılarımız teselli ilişkisinde olmanın gizli tuzaklarını fark eder,  ve sıkı dost olup çıkarız. Sonuçta, teselli ilişkileri aklımıza iyi bir nedenle insafsız olarak yerleştirilmiştir.

İdeal durumlarda, bireyler ayrılık ya da boşanmadan sonra hayattan ne istediklerini bilmek için kendilerine bir iyileşme süresi vermelidirler. Bir ilişkiye koşturmak bir öncekini atlatmak için çok az zaman bırakmaktadır. Sıklıkla görülmüştür ki; hassas ruh hali insanların bir ilişkiye %100 kendilerini vermelerini zorlaştırmıştır.  Gönülsüzce yapılan girişimler bildiğimiz gibi nadiren başarılı olurlar.

Her ilişki, en sonunda, bize mutluluk ve memnuniyet getirmelidir. Teselli ilişkisi bundan farklı değildir. İhtimaller bu ilişkinin başarı oranına karşı iken, ona hak ettiği saygı ve dürüstlükle davranın, kim bilir, belki hayat boyu devam edebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir