Tesettür Giyim Nedir?

Tesettürün kelime anlamı örtünmektir. Dini kurallar gereği örtünmesi gereken yerlerin örtülmesi demektir. Muhafazakar yaşam tarzını benimseyen kadınlar, eşarp, şal, etek, mevsimine göre palto ya da pardösü giyerek yaşam tarzlarına göre giyinmeyi tercih eder.

images

Tesettür erkekleri de kapsar. Erkekler de dinin belirlediği kurallar çerçevesinde giyinebilmektedir. Ancak erkeklerin örtmesi gereken yerler, kadınlara oranla daha azdır. Bu nedenle firmalar kadın giyimine ağırlık vermektedir. Tesettür modası da özellikle son yıllarda büyük bir aşama kaydetmiştir. Firmalar kreasyonlarında tesettür giyime de yer vermekte, bunun dışında sadece tesettür kıyafetleri tasarlayan markalar da bulunmaktadır.

Bu markalar muhafazakar yaşam tarzını benimsemiş kadınların da şık olabileceğini kanıtlamıştır. Günlük yaşamda, iş hayatında ve özel gecelere özel olarak tasarlanan bu kıyafetlerle kadınlar oldukça şık olabilmektedir. Kıyafetlerde kullanılan birbirinden şık aksesuarlarla çok daha gösterişli bir hale gelebilmektedir.

Muhafazakar yaşam tarzını benimseyen kadınların da bu ihtiyacını keşfeden markalar, birbirinden şık kıyafetlerle hazırladıkları kreasyonları kullanıcıların beğenisine sunmuştur. Tesettür giyim son derece şık olmayı da sağlayacak tasarımlarla hazırlanmaktadır. Her sezon yeni tasarımlarla hazırlanan tesettür modası, kendini geliştirerek yüzlerce farklı ürünü ile göz kamaştırmaktadır.

Özellikle bayanlar inançları gereği örtünürken şıklıklarından ödün vermemektedir. Her ortama uygun farklı tasarımlar hazırlayan markalar, kreasyonlarını düzenledikleri defilelerle bayanların zevkine sunmaktadır. Birbirinden değişik ve şık kıyafetlerle tasarlanan tesettür modasında çok şık ayrıntılar da göze çarpmaktadır. Kıyafetler çanta, kemer, ayakkabı gibi çeşitli aksesuarlarla hareketlendirilmekte, renk uyumu ile de tesettür giyim kombinasyonu tamamlanmaktadır.

Türkiye’de ve dünyada çok sayıda marka muhafazakar yaşamı benimseyen bayanlara özel olarak ürün tasarlamaktadır. Bunlar moda evleri ya da online alışveriş siteleri aracılığı ile kullanıcıları ile buluşmaktadır. Günlük kıyafetlerin haricinde kadınlar şık bir baloya gittiklerinde de tesettür kıyafetlerini bulabilmektedir. Şık aksesuarlarla hareketlendirilen bu tasarımlar göz kamaştırmakta, tesettüre uygun yapılan makyajla da kadın şıklığı tamamlanmaktadır.

Tesettür giyimin olmazsa olmazlarından biri olan ve değişik baskı teknikleri ile tasarlanan eşarplar, genellikle ipekten hazırlanmaktadır. Eşarp tasarımlarında ipeğin tercih edilmesinin nedeni de kaygan olmamasıdır. Kadınlar bu eşarpları rahatlıkla kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra tesettür abiyeler de göz kamaştırıcı bir şıklıkta hazırlanmakta, yaş ya da eşarpla kombin edilerek her tür organizasyona gidilebilmektedir. Tesettür giyimde özellikle kadınlar başlarını ve kollarını örtmekte, dekolte tamamen kapanmakta, genellikle giyilen eteklerle de kreasyon tamamlanmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir