Topuk çatlakları için bakım önerileri

Dış çevrenin olumsuz koşullarına en çok maruz kalan ve dolayısıyla da en çok zarar gören organ ayaklardır. Bu nedenle de, ayakla ilgili rahatsızlıklar özellikle çok ayakta duran ve ayak bakımı uygulamayan kişilerde sıkça görülmektedir. Sözü edilen sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi de topuk çatlaklarıdır. Özellikle ayakta fazla kalmaktan, topuk derisini dış çevrenin olumsuz koşullarına fazlaca maruz bırakmaktan ve geçirilen bazı mantar hastalıklarından kaynaklanan topuk çatlakları ancak iyi bir bakım ile önlenebilmekte ya da tedavi edilebilmektedir.

ayak

Topuk çatlakları bakımı için öncelikle önem verilmesi gereken konu çatlağa neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin, ayakkabı seçiminin doğru yapılması oldukça önem taşımaktadır. Ayakkabı seçilirken özellikle yapıldığı malzemenin hava alan malzemeden olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü hava alan bir malzeme seçilmemesi durumunda mantari hastalıkların üreme riskleri artacak, bu durum da ciddi kapanmaz çatlakların oluşmasına neden olabilecektir. Diğer yandan ayaklar hava alsın diye çok fazla açık ayakkabı giymek de doğru değildir. Bu durumda da topuklar fazla kuruduğu için çatlayacaktır. Diğer yandan, eğer çatlaklar geçirilen bir mantar hastalığı nedeniyle oluşmuşsa kesinlikle bir doktora başvurularak vereceği mantar ilacı ve topuk yastığı, tabanlık gibi destek ürünleri kullanılmalıdır. Tabii topuklara yapılacak bakım önerileri de çatlaklar için iyi bir çözümdür.

topuk çatlak

Topuk çatlakları bakımı için birkaç basit ama önemli nokta vardır ki, bunlara mutlaka dikkat edilesi gerekmektedir. Sözü edilen hususlardan ilki derideki çatlakların yok edilmesi, diğeri ise ölü deriden kurtularak pürüzsüz bir cilt elde etmektir. Özellikle çatlak kapatıcı kremler bakımın ilk adımı için oldukça etkili olacaktır. Ancak, bu kremlere destek verici evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de mevcuttur. Örneğin zeytinyağı sürülüp çorap giyilerek bekletilmesi tedaviye çok yararı olan bir yöntemdir. Topuktaki çatlakların kapanması ardından ise bir ponza ya da topuk taşı ile ölü deri atılmalıdır. Ölü derinin atılması yeni deri oluşumunu da teşvik edici olduğundan önemli bir konudur. Ancak, ponza taşı kullanımı sırasında cilde nazik davranılmalı ve kanamalar bu yolla engellenmelidir. Tedavi sonrasında da bakıma devam edilerek çeşitli nemlendiricilerle cilt kurumaları önlenmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir