Vitaminlerin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

İnsan vücudu, vitaminleri kendiliğinden üretemediği için ihtiyaç duyduğu zaman yiyecek ve supplementlerden isteklerini alabilmektedir. Bilinenin aksine herhangi bir doktor kontrolü olmadan gelişigüzel vitamin almak vücuda fayda sağlamaz ve ihtiyaç duyulan vitaminlerin vücuda girmesini engellediğinden faydadan çok zarar verir. İnsanların vitamin ihtiyacını karşılamak için yapmaları gereken şeylerin başında, dengeli beslenmek geliyor. Vücutta vitamin eksikliğinin oluşması durumunda büyüme bozukluğu başta olmak üzere yüksek tansiyon, sinir sistemi bozuklukları, kansızlık gibi birçok farklı rahatsızlık ortaya çıkacaktır. Yapılan araştırmalar sonrasında da görüldüğü üzere vitaminler 2’ye ayrılır. Suda eriyen ve yağda eriyen vitaminlerin her birinin insan vücuduna birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır.

Vitaminlerin Başlıca Faydaları

Yağda eriyen vitaminler, yağ yapılıdır ve en önemli özellikleri vücudumuzda depolanabilir olmasıdır. A, D, E ve K vitaminleri yağda erimektedir. Her gün düzenli bir şekilde alınması gereken suda eriyen vitaminler ise sağlığımızın temel taşlarını oluştururlar. B ve C vitaminleri ise suda eriyen vitaminler olarak bilinirler. B6 vitamini kalbi ve böbreği güçlendirirken B1 vitamini ise sinir sisteminin korunmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kan dolaşımını düzenleyen C vitamini ise özellikle de sigara içenler, alkol kullananlar ve aşırı stres halinde olan kişilerin ihtiyacını yerine getirecektir. Özellikle de kış aylarında grip enfeksiyonuna karşı korunmak isteyen kişilerin C vitamini içeren besinleri sıklıkla tüketmesi gerekmektedir.

 Kaçırmayın – Yeşil Çayı Zayıflamak İçin Nasıl İçmeliyiz?

Enfeksiyonlara karşı direnci arttıran diğer bir vitamin türü ise A vitamini. Eksikliğinde görme bozukluğu, halsizlik ve gece körlüğü oluşacağından insanların düzenli olarak bu vitamini almaları gerekmektedir. Kemiklerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlayan D vitamini, insanları kemik erimesi hastalığından da korumaktadır. Antioksidan özelliği bulunan E vitamini hücreleri yenileyerek insanların yaşlanmalarını geciktirmektedir. Çok fazla kan kaybının olmasını engellemeye yardımcı olan K vitamini ise insanların vücutlarının bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan kansere karşı insanları korumaktadır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve hastalıklara yakalanmamak isteyen insanların gerek yiyeceklerini dikkatli bir şekilde seçerek gerekse doktor kontrolünde supplementler kullanarak vücudunun ihtiyaç duymuş olduğu tüm vitaminleri alması gerekmektedir.

You may also like...

1 Response

  1. Su dedi ki:

    Çok iyi cok tesekkur ederimmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir