Vücudun Susuzluk İşaretlerini Anlayın

Suyun diğer bir adı da vücut için arz ettiği önemden dolayı hayattır. Vücut sistemlerinin doğru şekilde çalışabilmesi, vücudun yeterli miktarda suya sahip olmasını gerektirir. Vücudun %75’i sudan oluşur ve hücrelerin içinde, damarlarda ve vücudun içindeki boşluklarda su bulunur. Su olmadan, vücut doğru şekilde işlev gösteremez ve güçsüz hissederiz. Solunum, terleme ve diğer birçok şekilde gün içinde su kaybederiz. Su kaybı, vücuda alınan sudan fazla olduğunda susuzluk ortaya çıkar ve birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu sorunları hiçbir zaman yaşamamak için vücudunuzun susuz kaldığında verdiği işaretleri anlamanız da fayda var. Sağlık Ansiklopedi ekibi olarak, özellikle yaz aylarında daha da önem kazanan, susuzluk belirtilerini sizin için araştırdık.

Bitkinlik

Susuzluk ile birlikte vücutta bitkinlik hissederiz. Uzun süren susuzluktan sonra yorgun hisseder ve bir şey yapmak istemeyiz. Böyle durumlarda derhal ılık su içmek gereklidir.

Koyu İdrar

Susuzluğun diğer bir işareti idrar renginin koyulaşmasıdır. 3 saatten uzun süredir tuvalete çıkmadıysanız bu yeterli su içmediğinizin bir göstergesidir. Susuzluk halinde, idrar rengi sarı ile koyu elma suyu rengi arası bir renkte olur. Böyle bir durumda derhal su içmelisiniz. Unutulmaması gereken diğer bir konu; idrar renginin koyulaşması, bazı vitaminlerin eksikliğine bağlı olarak da görülebilir.

Kabızlık

Vücutta yeterli miktarda su kalmadığında, bağırsaklarda boşaltım sisteminin etkili çalışması için yeterli kayganlık oluşmaz. Bu duruma bağlı olarak kabızlık sorunu ortaya çıkar. Kabızlık halinde de bol su içilmelidir.

Ağız ve Cilt Kuruluğu

Su ağzınızı ve cildinizi nemli tutmak için önemlidir. Vücutta yeterli su olmadığında cilt ve ağızda kuruluk meydana gelir ve ayrıca esneklik kaybı oluşur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bol su içmeli ve susuzluğunuzu bir an önce gidermelisiniz.

Baş Dönmesi

Bütün gün çalıştıktan sonra baş dönmesi hissediyorsanız muhtemelen gün içinde yeteri kadar su içmediniz. Yetersiz su tüketilmemesine bağlı olarak kan basıncında düşüş meydana gelir ve bu durum baş dönmesine neden olur.

Baş Ağrısı

Susuzluğa bağlı düşük kan basıncıyla birlikte vücut beyine yeterli miktarda kan göndermekte ve oksijen taşımakta zorlanır. Bunun sonucunda baş ağrıları oluşur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında küçük bir mola verip yeterli miktarda su içilmelidir. Ortaya çıkabilecek daha kötü sonuçları önlemek için baş ağrısına rağmen kendinizi çalışmaya devam etmeye zorlamayın.

Burada belirtilen işaretlerden herhangi birine sahipseniz derhal su için. Unutulmaması gerekir ki günde 8-10 bardak arası su tüketilmelidir. Susuz kaldığınızda asla boş bir mideyle soğuk su içmeyin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir