Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Birçok insan yalnızca zayıflamak amacı ile kullansa da yeşil çay, insan sağlığına ciddi oranda fayda sağlayan bitkilerden bir tanesidir. Aslında siyah çay ile aynı bitkiden elde edilse de insanlara sunulmadan önce gördüğü işlem farklıdır. Siyah çaya oranla çok daha kısa bir işlemden geçen yeşil çay, fermantasyona uğramaz. Çünkü siyah çay gibi fermantasyona ve çok fazla oksidasyona uğraması sonrasında içerisinde yer alan antioksidanları kaybetmeden kullanıma hazır hale getiriliyor. Bunun yanı sıra yeşil çayın içerisindeki maddeler işleme uğramadığından kaybolmaz ve böylece insanlar gönül rahatlığı ile bu çayı içmeye devam edebilirler.

 

Yaklaşık olarak 5000 yıldır Japonya, Hindistan ve Çin’de kullanılmaya devam eden yeşil çay, özellikle de tıbbi amaçlı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Birçok kişi ya da kurum, yeşil çayın günlük 12 bardağa kadar içilebileceğini söylese de bu asla doğru bir söylem değildir. Çünkü günlük 5 fincandan fazla yeşil çay içimi oldukça ciddi sonuçları da beraberinde getirecektir. Bunun yanı sıra şimdilerde satışa sunulmuş olan toz haline getirilmiş yeşil çaylar da sanıldığının aksine sağlıklı değildir. Çünkü toz halinde olan yeşil çayın kullanılması sonrasında karaciğere ekstradan yüklenilmiş olacaktır. Bunun yerine aktarlardan kolayca bulunacak yaprak halindeki yeşil çay kullanılması çok daha sağlıklı olacaktır.

 

1 fincan yeşil çay hazırlamak için 1 tatlı kaşığı yeşil çay yeterli olacaktır. Demliğe çay koyulduktan sonra üzerine sıcak su ilave edilmeli ve çay 2 ila 5 dakika arasında dinlendirilmeli. Daha sonrasında ise süzülerek mümkünse şekersiz olarak içilmeli. Ancak şekersiz içilmiyorsa balla tatlandırılabilir. Bununla birlikte isteğe bağlı olarak çayın içerisine limon, nane ya da zencefil eklenebilir. Aşırı sıcak içilmemesi gereken bu çay genel olarak aç karnına içilmelidir. İlk defa içileceği zaman günde 1 fincan ile başlanmalı, daha sonrasında isteğe bağlı olarak en fazla 5 fincana çıkartılmalıdır. Sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce içilecek olan yeşil çay, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kalitesinden emin olunmayan, bayat görünen yeşil çayları kullanmak sağlığa yarardan çok zarar sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir