Yeşil Çayı Zayıflamak İçin Nasıl İçmeliyiz?

Çok uzun yıllardır Japonya ve Çin’de kullanılan yeşil çay, şimdilerde yavaştan da olsa ülkemizde de hak ettiği değeri almaya başladı. içerisinde EGCG adı verilmiş olan oldukça güçlü bir antioksidan barındıran bu çay, yapılmış olan araştırmalarda da görüldüğü üzere C ve E vitamininden çok daha etkili. Tansiyonu ve kolesterolü dengeleyen, soğuk algınlıklarına karşı vücudun direncini arttıran bu çayın bu kadar fazla ön plana çıkmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi ise, insanların kilo vermesine yardımcı olması. Bu konuda yapılan araştırmaların birçoğunda ise yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve yağların yakılmasında büyük bir rolü olduğu görülüyor.

Yılda bir gün toplanan yeşil çayın pek çok farklı çeşidi olsa da henüz bu çeşitlerin birçoğundan haberdar değiliz. Çayın yetiştiği bölge, işleniş tarzına göre değişen bu çayın faydası ise değişmiyor. Yeşil çayı kullanmak isteyen kişiler, tek başına bu çayı içemiyorlarsa içerisine zencefil, zeytin yaprağı ya da limon dilimi koyabilir ve böylece aromalı bir tat elde edebilir. Peki, yeşil çay nasıl demlenmeli?

İnsanların büyük bir çoğunun yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi, çayı günlük olarak demlemek ve ısıtarak tekrar tekrar tüketmek. Oysaki bu çayın tek kullanımlık bir şekilde hazırlanması ve vakit kaybetmeden tüketilmesi gerekiyor. Bir demliğin içerisine öncelikli olarak kuru haldeki kuru yeşil çay koyulmalı. Çayın ölçüsü ise bir fincana bir tatlı kaşığı. Daha sonrasında sıcak su çayın üzerine ilave edilmesi sonrasında üzerine kapatılan demlik yaklaşık 1–2 dakika dinlenmeli.

Çay dinlenmesinin ardından ise süzülerek içilmeye uygun hale gelmiş olur. Yeşil çay içilirken dikkat edilmesi gereken en büyük noktalardan bir tanesi, çok sıcak yerine ılık bir şekilde içilmesi gerektiği. Daha öncesinde bu çayı içmemiş olan kişiler, eğer ki bir kür dahilinde çayı kullanmayacaksa öncelikli olarak günde 1 bardak çay ile başlamalı. Daha sonrasında ise 2 – 3 bardak yeşil çay içilebilecektir. Ancak günde 5 fincandan fazla çay içmek vücuda fayda yerine zarar vereceğinden insanların bu çayı içerken dikkatli olması gerekiyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir