Yüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki

Hepimiz biliyoruz ki; vücudun dinlenmesine izin vermeyecek kadar çok fiziksel aktivitede bulunmak, fiziksel olarak sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Peki ya düşündüklerimiz? Konu, ister yaşadığımız, hayatımızı derinden etkilemiş olaylar olsun ister gelecekle ilgili korkularımız. Kafamızın içinde dönüp duran bütün bu meseleler, sağlığımızı tehdit eden bir düşmana, strese, dönüşür.

Stres, vücutta birçok şeyin ters gitmesine yol açar. Sağlıksız alışkanlıklarla da birleşince stres, hayatımızı tehlikeye atacak kadar etkili bir sorun haline gelebilir. Özellikle tansiyon ile çok etkili bir bağlantısı vardır. Stres, kan basıncının, yani tansiyonun yükselmesine neden olur.

Tansiyonun sürekli normalden yüksek olması kan damarlarına zarar verir ve kalp ile ilgili hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunların oluşmasını önlemek ya da kontrol altına almak için kullanabileceğiniz bitkilerle kolayca tansiyonunuzu normal seviyelere indirebilirsiniz.

KekikYüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki - Kekik

Kekikte bulunan “carvacrol” maddesi kan basıncının azaltılması için etkilidir. Kalp atış hızını azaltarak, kan basıncının ve damarlara olan baskının azalmasına yardımcı olur. Kekik, kan basıncının artmasına neden olan tuzun yerine de kolayca kullanılabilir.

Kedi OtuYüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki - Kedi Otu

Doğal bir rahatlatıcı olan kedi otu, kasların rahatlaması ve kan basıncının azalması için kullanılabilir. Her gün kedi otu çayı tüketilmesi, stresin azalması için de etkilidir. Yüksek tansiyon şikayeti olan kişiler, düşen kan basıncından faydalanabilir ve yararını kısa sürede görebilir.

FesleğenYüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki - Fesleğen

Stres, vücuttaki fonksiyonel mekanizmayı olumsuz etkiler. Uykusuzluk, iştahsızlık ve yorgunluğa sebep olur. Fesleğen anti-stres özelliği ile meşhur bir bitkidir. Alternatif tedavide de bolca adı geçen bu bitki, strese neden olan biyokimyasal etkileri durdurur. Enerji seviyesini ve vücudunun dayanma eşiğini yükseltir. Genel mide sağlığına faydalı etkileri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kanı inceltici ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkileri, yüksek kan basıncının azalmasına ve kolesterol seviyesinin sağlıklı seviyelerde olmasına katkı sağlar.

LavantaYüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki - Lavanta

Lavanta yağı ile masaj yapmak, yüksek tansiyonu %50’ye varan oranlarda azaltabilir. Doğal bir rahatlatıcı olması ile damarların rahatlamasına ve genişlemesine yardımcı olur. Bunun sonucu olarak da kan basıncı azalır. Lavanta yağı, masaj olarak kullanılabileceği gibi banyo suyuna eklenerek de kullanılabilir. Lavanta çiçekleri ve lavanta yapraklarını kaynatarak hazırlanabilen lavanta çayı, uykusuzluk ve karın ağrısı tedavisi için kullanılabilir.

Çarkıfelek (Pasiflora, Pasiflora Incarnata)Yüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki - Çarkıfelek

Passion çiçeği, ülkemizde “çarkıfelek” olarak bilinen bir çiçektir. Stres mesajlarının, beyine iletilmesini engelleyeci bir özelliği vardır. Güçlü bir stres azaltıcı ve etkili bir tansiyon düşürücüdür. Passion çiçeği uykusuzluk çeken kişiler için uyumaya yardımcı etkileri ile kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemizde “Pasiflora” olarak bilinen bir uyku ilacının ham maddesidir. İlaç adını da çiçekten almıştır.

Reçeteli olarak satılan ilaçlar yüksek tansiyon için uzun süreli bir tedavi olarak kullanılamaz. Bu doğal yöntemler, sağlıklı bir vücut için yaşamınızı güzelleştirebilir. Genel sağlığınızı ve vücut dengesini doğal yöntemler ile sağlayabilirsiniz. Bu bitkileri kullanarak tansiyonunuzu doğal seviyelere indirebilirsiniz.Yüksek Tansiyon Hastalarına 5 Faydalı Bitki

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir